Home » דיור תומך

דיור תומך

דיור תומך הינו חלק מן השירותים הניתנים במסגרת רחבה של דיור מוגן. בעוד הדיור המוגן מיועד לקשישים עצמאיים ואינו מעניק שירותים לקשישים שחלה ירידה בתפקודם, הדיור התומך מעניק שירותים אלה, אך שומר על רמת החיים הגבוהה הנהוגה בדיור המוגן, עם שמירה על אורח החיים והפרטיות אליהם הורגל הקשיש עד לשלב זה.

דיור תומך – מאפיינים

על מנת להבין מהו דיור תומך, יש להבין קודם מהו דיור מוגן, ומה ההבדל בינו לבין בית אבות. דיור מוגן הוא מסגרת דיור לקשישים. במסגרת זו הקשיש ממשיך לנהל אורח חיים עצמאי ביחידת דיור משלו, המהווה המשך לאורח החיים אותו קיים כאשר התגורר בביתו. הדגש במסגרת זו היא על איכות חיים גבוהה, מגוון פעילויות חברה ותרבות, ומתן מסגרת מגורים בטוחה ומאובטחת.

מסגרות הדיור המוגן הן מסגרות פרטיות ואינן מסובסדות על ידי המדינה. לרוב מדובר על מסגרת דיור לקשישים שעלותה גבוהה יחסית, וכוללת תשלום דמי קדימה גבוה וחד פעמי, וכן תשלום חודשי קבוע. בשל כך, בדרך כלל פונים למסגרת זו קשישים בעלי יכולת כלכלית גבוהה. מסגרות של דיור מוגן אינן ערוכות לתת מענה לקשישים שחלה ירידה בתפקודם, או לכאלה ההופכים סיעודיים.

מכיוון שמצבם הרפואי והתפקודי של קשישים הולך ומתדרדר עם הזמן, התאימו עצמן מסגרות הדיור המוגן לכך, ופתחו מחלקות ושירותים העונים למצבי תפקוד ירודים יותר של קשישים. לחלק גדול ממסגרות הדיור המוגן יש היום מחלקות סיעודיות לקשישים שמצבם התפקודי ירוד.

ישנם מצבי ביניים של קשישים שיכולת התפקוד שלהם נפגעה, אך הם עדיין יכולים ורוצים לשמור על רמת עצמאות מרבית. עבור קשישים אלה הוקמו במסגרת הדיור המוגן מחלקות הדיור התומך.

במסגרת הדיור התומך שומר הקשיש על עצמאותו, כלומר, ממשיך לגור באופן עצמאי ביחידת דיור משלו, אך מקבל עזרה רבה יותר ממה שנהוג לקבל במסגרת הדיור המוגן.

שירותים הניתנים במסגרת דיור תומך

במסגרת השירותים הניתנים בדיור התומך מקבלים הדיירים את השירותים הבאים:

 • טיפול והשגחה רפואית.
 • סיוע בביצוע פעולות יום יומיות בהתאם לצורך (הלבשה, רחצה, וכדומה).
 • שירותי ניקיון, בישול וכביסה.
 • השגחה והקפדה על נטילת תרופות סדירה.
 • טיפול פסיכו סוציאלי.
 • שירותי העשרה ותרבות.
 • שירותים שיקומיים ופרה רפואיים כגון: פיזיותרפיה, תרפיה באמנות או סוגי תרפיות דומים.
 • שירותי תרבות, בידור, פנאי וחברה.

לאילו קשישים מיועדת מסגרת הדיור התומך?

מסגרת של דיור תומך מתאימה לקשישים במצבים הבאים:

 • קשישים שחלה ירידה זמנית ביכולת התפקוד שלהם בעקבות: מחלה, ניתוח, תאונה וכדומה. קשישים אלה זקוקים לשירותים המוגברים של הדיור התומך לתקופה מוגבלת עד להחלמתם המלאה, אז יחזרו להיות דיירים מן המניין בדיור המוגן.
 • קשישים שהם דיירי הדיור המוגן ואשר חלה ירידה בתפקודם, אשר לא ניתנת לשיקום. קשישים אלה יזדקקו לטיפול מוגבר לטווח ארוך. אך יחד עם זאת אין מדובר בקשישים במצב סיעודי שאינם מסוגלים לתפקד בכוחות עצמם, וכן אין מדובר בקשישים תשושי נפש.  קשישים אלה יכולים לשמור על רמה מסוימת של עצמאות, בתחומים מסוימים שלא נפגעו, וזקוקים לעזרה חלקית או השגחה.

המסגרת הינה מסגרת פרטית ומיועדת לקשישים המסוגלים לעמוד בעלות הגבוהה בכוחות עצמם. אפשרות נוספת היא דיור מוגן בבית – אופציה זולה המאפשר להינות מחלק מהיתרונות של דיור מוגן / תומך בבית וזאת באמצעות קבלת שירותים מקצועיים בבית הקשיש.

ההבדלים בין דיור תומך לבית אבות

מסגרת של בית אבות הינה מסגרת מוסדית כוללנית. בחלק מבתי האבות הדיירים חולקים חדר עם שותף לחדר, וכך נפגעת מידת הפרטיות. בנוסף, הכול נקבע מראש על ידי הצוות המפעיל את בית האבות ומידת העצמאות של הקשיש מוגבלת. יחד עם זאת בית אבות ערוך להתמודד עם ירידה בתפקוד הקשיש, וכן ניתן להסתייע במדינה למימונו.

במסגרת הדיור התומך הקשיש שומר על מידה רבה של עצמאות ויכול לשמר את אורח חייו הקודם כפי שהיה רגיל אליו, אך אינו זכאי לעזרה במימון.


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715458

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר