Home » טיפול סיעודי

טיפול סיעודי

קשישים רבים מגיעים לשלב הגיל השלישי בחייהם, אך לא ממש זוכים להנות ממנו כעצמאיים. לצערם ולצערנו, קשישים אלו הופכים סיעודיים ונזקקים לטיפול סיעודי, בעקבות סיבות רבות אשר יכולות לנבוע מבלאי טבעי של הגוף והמוח עד כדי דמנציה וירידה תפקודית, חלקם בעקבות הדרדרות מחלה אשר ממנה סובלים, חלקם בעקבות אלצהיימר וחלקם בעקבות ניתוח כלשהו המצריך שיקום.

מצב סיעודי

בהגיע אדם למצב סיעוד, עליו להיות מוגדר ככזה על ידי משרד הבריאות וזאת באמצעות קוד אשר מורה על חומרת מצבו הסיעודי, כלומר, האם הינו במצב סיעודי קל, האם במצב סיעודי קשה או במצב סיעודי מורכב, אשר בדרכך כלל נובע ממכלול של בעיות רפואיות, אשר אינן מטופלות מסיבה זו או אחרת וכתוצאה מכך מוסיפות עוד משקולת למצבו הירוד מלכתחילה. קוד זה ייקבע לאחר הערכה תפקודית של רופא גריאטרי והמלצתו למשרד הבריאות לאחר הבדיקה.

משרד הבריאות מקודד את מצבו של הקשיש, בהתאם ליכולותיו הפיזיות, תלותו בסביבה ויכולת השיקום שלו מכך, במידה ויש כזו ובאמצעות קוד משרד הבריאות, ניתן לגשת לבתי אבות, לרבות כאלו השייכים למשרד הבריאות או המפוקחים על ידיו ולקבל מימון כלשהו מטעם מדינת ישראל על טיפול סיעודי ושהות הקשיש במתקן הסיעודי או בבית האבות, בהתאם למצבו. התשלום עבור יתרת הסכום יועבר מכספי הביטוח הלאומי, אשר מועברים לקשיש לחשבונו בכל חודש, כלומר, מקצבת הזקנה שלו, אלא אם משפחתו יכולה לסייע כלכלית.

קשישים הבוחרים או הנבחרים לעבור לבית חולים סיעודי, זכאים לקבל את כל השירותים הרפואיים המתאימים למצבם, כמו גם תנאי מחייה מהוגנים ונוחים, תנאי הגיינה ללא פשרות ומזון מסודר, בריא המותאם לצרכיהם הרפואיים והפיזיים. זכותו של הקשיש לביקורי משפחה וזכותו שלו ושל משפחתו להתריע בפני שירות לקוי או/ו יחס שאינו ראוי ליקירם, כל עוד והוא מתגורר בבית האבות.

חוק סיעוד

קשישים אשר הם או בני משפחותיהם אינם מעוניינים להתגורר בבתי אבות סיעודיים, אלא דווקא להישאר בביתם המוכר ובסביבתם הבטוחה והידועה, יכולים לפנות למוסד לביטוח לאומי לשם תביעת גמלת סיעוד הניתנת בתיווך חברות הסיעוד, או תביעת גמלת סיעוד בכסף, הניתנת בצורה ישירה ללא צורך בחברות סיעוד.

חוק הסיעוד הינו חוק אשר מורה למדינת ישראל לסייע כספית, ברמה מסויימת בהתאם למצבו הבריאותי, התלותי והכספי של הקשיש, לצורך העסקת עזרה בסיעוד בביתו, בין אם לכמה שעות ביום או בין אם לכל שעות היממה, באמצעות עובד זר סיעודי.

במסגרת חוק הסיעוד, נבחן הקשיש פיזית ומנטלית, כמו גם יכולתו הכלכלית ואם מאושר לו סיוע כלשהו, הוא נקבע לפי אחת מהדרגות הבאות:

 • דרגת חומרה קלה, או יכולת פרנסה אשר אינה מאפשרת יותר מכך: מתן סיוע של 9.75 שעות שבועיות כפול שווי של עשרים וחמישה שקלים לשעה, לצורך העסקת סיוע לכמה שעות ביום.
 • דרגת חומרה בינונית, או/ו יכולת כלכלית פחותה יותר: מתן מימון טיפול סיעודי של 16 שעות שבועיות, בדרך כלל יינתן לקשיש הזקוק לסיוע של יותר שעות ביום.
 • דרגת חומרה גבוהה וסופית, בשילוב עם יכולת כלכלית נמוכה יותר מסף הקבלה: מתן סיוע המשתווה ל-18 שעות שבועיות, בדרך כלל ינתן לקשישים הזקוקים לעזרה והשגחה למשך כל שעות היממה. במקרים מסויימים, כאשר בני הזוג חיים יחד ושניהם מוגדרים כסיעודיים, ניתן להעסיק מטפל סיעודי לזוג, במקום שני מטפלים נפרדים.

בנוסף לחוק הסיעוד, קיים סבסוד מסויים מטעם קרן נפגעי השואה, אשר מסייע לקשישים ניצולי שואה, אשר להם אושרו 16 שעות חודשיות וומעלה, ואשר אינם עוברים הכנסה חודשית מסויימת. להרחבה: זכויות ניצולי שואה סיעודיים

הסיוע אשר ניתן מטעם הקרן לרווחת ניצולי השואה הינו עוד 9 שעות שבועיות, מעבר לאלו אשר אושרו מטעם הביטוח הלאומי.

בנוסף, עד אשר מאושר כל הסיוע המשולב הזה, מעניקה הקרן באופן חד פעמי, 50 שעות סיעוד במימונם המלא, אשר משמשות לתקופה הראשונית עד להסדרת הסיוע והרשיונות למיניהם בגין אחזקת עובדים זרים אם צריך.


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715458

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר