Home » קצבת זקנה

קצבת זקנה

קצבת זקנה הינה גמלה חודשית מטעם המוסד לביטוח לאומי המשולמת בכסף לאנשים שהגיעו לגיל זקנה. מטרת הקצבה היא להבטיח כי אנשים שהגיעו לגיל זקנה, וכבר אינם כשירים לעבוד, או שחווים ירידה בכושר העבודה וההשתכרות שלהם, יוכלו לשמור על רמת חיים מינימאלית ומכובדת. קצבת הזקנה מהווה רשת ביטחון כלכלית עבור אזרחי ישראל המגיעים לגיל זקנה.

מי זכאי לקבל קצבת זקנה?

קצבת זקנה זכאים לקבל אזרחי ישראל המבוטחים בביטוח לאומי. גיל הזכאות לקצבת זקנה משתנה עם השנים בהתאם לחוק. עד לפני כמה שנים היה גיל הפרישה לנשים 60 ולגברים 65, אולם עם השנים גיל הפרישה גדל. על מנת לבדוק את הזכאות לקצבת זקנה עבור בני 60-67 ניתן להיעזר במחשבון לחישוב זכאות לקצבת זקנה המופיע באתר של המוסד לביטוח לאומי בסעיף המפרט על קצבת הזקנה.

גיל הזכאות לקצבת זקנה נחלק לשתי פעימות, כאשר בפעימה הראשונה, יהיו זכאים רק אנשים העומדים בקריטריונים לקבלת קצבת זקנה המוגבלים בגיל ובמצב הכנסות. כלומר אדם בגילאים אלה אם הוא עובד ויש לו הכנסות, או אם יש לו נכסים המניבים הכנסות לא יהיה זכאי לקבל את הקצבה בגילאי הזקנה הנמוכים.

בפעימה השנייה, המתייחסת לגברים מגיל 70 ומעלה ולנשים מגיל 65 ומעלה (כפוף לשינויים בחוק בהגדרת גיל זה), זכאי כל אזרח ישראלי המגיע לגיל זה לקבל את קצבת הזקנה בלי קשר למצבו הכלכלי ולהכנסותיו.

תנאי נוסף לקבלת קצבת זקנה הוא תקופת הכשרה בביטוח זקנה דרך המוסד לביטוח לאומי. (הכוונה היא לאזרחים ששילמו דמי ביטוח לאומי כחוק).

הגשת בקשה לקבלת קצבת זקנה

את הבקשה לקבלת קצבת זקנה מגישים לסניף המוסד לביטוח לאומי באזור המגורים. את הבקשה יש להגיש סמוך למועד ההגעה לגיל הפרישה ולא יאוחר מ- 12 חודשים ממועד זה.  מי שמגיש את הבקשה במועד מאוחר יותר, יתקשה לקבל החזר רטרואקטיבי עבור הזמן שאיבד.

מקבלי קצבאות אחרות בביטוח לאומי מתבקשים לעבור עם הגיעם לגיל הפרישה לקבלת קצבת זקנה במקום הקצבה הקודמת. אל טופס הבקשה לקצבת זקנה יש לצרף מסמכים שונים. הרשימה המלאה של המסמכים הנדרשים מופיעה על גבי הטופס. במידה והבקשה מוגשת ללא אחד הטפסים הנדרשים הטיפול בבקשה עלול להידחות ולעכב את קבלת הקצבה.

גובה התשלום של קצבת הזקנה

גובה התשלום משתנה בהתאם לגילו של מקבל הקצבה ולמצב האישי. נכון לשנת 2012 התשלום הוא כדלקמן:

 • קצבת זקנה ליחיד – 1481 שקלים.
 • קצבת זקנה ליחיד אשר לו בת זוג שעדיין לא הגיעה לגיל זקנה – 2226 שקלים.
 • קצבת זקנה ליחיד מגיל 80 ומעלה: 1565 שקלים.
 • קצבת זקנה ליחיד בן 80 ומעלה ולו בת זוג מתחת לגיל קצבת זקנה: 2310 שקלים.
 • קצבת זקנה לזוג אשר שני בני הזוג בגיל המזכה בקצבת זקנה: כל אחד מבני הזוג יקבל קצבת זקנה ליחיד.

כיצד משולמת קצבת הזקנה?

קצבת הזקנה משולמת ישירות לחשבון הבנק. במידה ולקשיש אין חשבון בנק או שמסיבות שונות לא ניתן להפקיד עבורו את הקצבה בחשבון הבנק, הוא זכאי לפדות את הקצבה בבנק הדואר.

במצבים מסוימים זכאי הקשיש לקבל תוספת לקצבת הזקנה:

 • קשיש שהיה מבוטח בביטוח זקנה במשך יותר מ- 10 שנים יקבל תוספת של 2% עבור כל שנת ותק, עד למקסימום של 50%. (נכללים בסעיף זה למשל שכירים שעבדו במקום עבודה מסודר שנים רבות ושילמו דמי ביטוח לאומי).
 • קשיש שמועד קבלת קצבת הזקנה נדחה עקב הכנסות מעבודה.
 • קשיש שיש לו תלויים (בת זוג וילדים קטינים או נכים).


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715458

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר