Home » ביטוח לאומי

ביטוח לאומי

במדינת ישראל, הרואה עצמה כמדינת רווחה המספקת לתושביה זכויות סוציאליות שונות, פועל המוסד לביטוח לאומי שתפקידו לסייע כספית לאזרחים שאינם יכולים מסיבות שונות לכלכל את עצמם באופן מלא. המוסד מסייע בהבטחת הכנסה למובטלים, תמיכה בנפגעי תאונות עבודה, העמדת סיוע לנכים ועוד.

אוכלוסייה הזוכה להתייחסות מיוחדת של המוסד ולמגוון של אפיקי סיוע, היא אוכלוסית הגיל השלישי. הכלים המרכזיים באמצעותם מסייע המוסד לביטוח לאומי לקשישים הם קצבת הזקנה, סיוע בהוצאות סיעוד ומרכז ייעוץ לקשיש.

קצבת זקנה

המדינה וחוקיה מכירים בכך שעם ההתבגרות וההזדקנות פוחתת לרוב היכולת לעבוד ולהשתכר, ומתגבר הקושי למצוא מקום עבודה או דרך להתפרנס מהכישורים המקצועיים. מסיבה זו, מונהג בישראל קצבת זקנה, המבטיחה כי כל אדם המגיע לגיל מסויים יזכה לקצבה אשר תסייע לו להתקיים בכבוד. הקצבה ניתנת לכל אדם המגיע לגיל הפרישה – בהנחה שלא המשיך להשתכר לאחר גיל זה.

התנאים היחידם לזכאות לקצבת הזיקנה היא הגעה לגיל הפרישה (65 לנשים, 67 לגברים) וכן היות הפורש מבוטח בביטוח לאומי. תנאי זה מתקיים לרוב שכן כל אזרחי ישראל הבגירים אמורים לשלם תשלומים חודשיים לביטוח הלאומי לצורך הביטוחים השונים, גם כאשר אינם עובדים.

כיום עומד סכום הקצבה על כ- 1,502 שקל לחודש. אולם, לקשישים המשתכרים משכורת גבוהה משיעור מסויים שנקבע בחוק, ניתנת קצבה בשיעור נמוך יותר. בנוסף, מדי שנה מעניק הביטוח הלאומי "קצבת חימום" לכל קשיש, לצורך סיוע ברכישת אמצעי חימום לימי החורף.

הזכאים לקצבת הזיקנה נהנים אוטומטית גם מהטבות במוסדות שונים. זאת, שכן קבלת קצבת הזקנה היא קביעה של מוסד ממשלתי כי הקשיש זכאי לסיוע מן המדינה. מסיבה זו נהנים הזכאים מהנחות בארנונה, שירותים מוזלים בקופות חולים, הנחות שונות בתשלומים לבזק ולחברת החשמל ועוד.

גמלת סיעוד

סיוע חשוב אף יותר שמעניק המוסד לביטוח לאומי לקשישים, נועד לתת תמיכה כלכלית למי שזקוק לסיוע של מטפל סיעודי בבית. מטבע הדברים, מדובר באוכלוסייות חלשות יותר לאור מחלה או נכות נוסף על הזקנה, ולכן החוק מעניק זכות לקבלת גמלת סיעוד. זכאים לגמלה זו אנשים שהגיעו לגיל הפרישה, אשר מתגוררים בביתם (ולא במוסד) וזקוקים לסיוע של אדם אחר בפעילותם היומיומית.

נוסף על כך, תנאי לזכאות לגמלה מלאה הוא גובה ההכנסות החודשי של הזקוק לסיוע. אדם המשתכר, מכל מקור שהוא, עד סכום של 8,828 שקל לחודש יהיה זכאי לגמלה מלאה. מי שמרוויח בין 8,828 שקל ל-13,242 שקל יהיה זכאי לגמלה מופחתת של 50%. מי שמשתכר מעל לסכום זה כלל לא יהיה זכאי לגמלה.

לאחר שמוגשת לביטוח הלאומי תביעה לגמלת סיעוד, קובע המוסד רמת זכאות בהתאם למצבו של התובע. רמת הזכאות קובעת את היקף הסיוע שיקבל התובע. בכל מקרה, הגמלה אינה מכסה את כל הוצאות הטיפול בבית או טיפולים אחרים מחוץ לבית, אלא רק מעניקה סיוע חלקי בהוצאות הגבוהות.

שיעור הגמלה יקבע על ידי ועדה מיוחדת בביטוח הלאומי ולאחר בדיקה של איש מקצוע. ברוב המקרים, הגמלה אינה ניתנת בכסף והמוסד דואג להעמדת מטפל לרשות החולה הסיעודי.

ייעוץ לקשיש

נוסף על הקצבאות, מעניק הביטוח הלאומי שירות ייעוץ לקשישים, במחלקה מיוחדת הנמצאת בסניפיו השונים. מדובר למעשה במתן ייעוץ לקשישים ובני משפחותיהם, מתוך הכרה בצרכים היחודיים של בני הגיל השלישי. השירות ניתן ללא תשלום על ידי מתנדבים ועובדים סוציאליים, המאפשרים לקשישים להגיע ולפרוק את קשייהם ובעיותיהם.

בנוסף, במקרים מיוחדים עושים עובדי מחלקת הייעוץ לקשיש ביקורי בית אצל הקשישים, והמחלקה מפעילה גם מוקד טלפוני המציע שירותים דומים. כיום פועלים מוקדי שירות טלפונים שכאלו במגוון שפות – עברית, ערבית, רוסית, אמהרית ואנגלית. כמו כן, בשירותי הייעוץ פועלות קבוצות תמיכה לקשישים ולאלמנים ואלמנות.

קצבת שארים

נושא נוסף הרלוונטי לרוב לקשישים הוא קצבת השארים. קצבה זו מוענקת לשארים (קרובים ישירים) של אזרחי ישראלי שהיה מבוטח בביטוח הלאומי ונפטר לאחר שהשלים תקופת הכשרה בה היה מבוטח ברציפות.

מענק כספי נוסף המוענק לאחר מותו של האדם, הינו מענק פטירה – המוענק לבן/בת זוג הנפטר או לילדיו.

ביטוח לאומי מעניק קצבאות וגמלאות נוספות רבות – למידע נוסף: ביטוח לאומי


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715458

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר